Czym wyczyścić krzesła tapicerowane? Domowe sposoby dla każdego

Wybieramy Meble  > Porady >  Czym wyczyścić krzesła tapicerowane? Domowe sposoby dla każdego
Meble w salonie
23.02.2023 0 Komentarzy

Choć krzesła tapicerowane zapewniają nieporównywalnie większą wygodę od swych pozbawionych miękkich siedzisk i oparć odpowiedników, są one znacznie trudniejsze w konserwacji i utrzymaniu w czystości. Plamy z jedzenia i napojów czy zabrudzenia pochodzenia zwierzęcego potrafią być niezwykle uciążliwe i trudne do usunięcia.

Warto pamiętać jednak, że zanim zdecydujemy się skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej, z pomocą przyjść nam stare, sprawdzone metody, które nie wymagają inwestycji w drogie preparaty i narzędzia. W jaki sposób i czym wyczyścić krzesła tapicerowane? Zapraszamy do lektury.

Jak i czym wyczyścić krzesła tapicerowane? Domowe sposoby należy stosować rozważnie

Rozważając, jak wyczyścić krzesło tapicerowane, warto pamiętać o kilku czynnikach, na które należy zwracać szczególną uwagę. Jednym z najważniejszych aspektów skutecznego prania tapicerki w domowym zaciszu jest dobór odpowiednich preparatów czyszczących. W przypadku mebli skórzanych nie należy stosować tłuszczy oraz wosków, które mogą prowadzić do ich wysuszenia – nie wolno stosować również preparatów do wszelkich powierzchni czy środków do tapicerki samochodowej.

Warto pamiętać również, że tkaniny, z których wykonane są tapicerki, dzieli się zazwyczaj na dwie grupy – przeznaczone do czyszczenia na sucho bądź na mokro. Zaaplikowanie wilgoci na materiał, który źle toleruje czyszczenie na mokro sprawia, że może on pleśnieć lub przebarwić się. W trakcie czyszczenia należy potraktować plamę z odpowiednią siłą – zbyt mocne tarcie zabrudzenia może doprowadzić do jego dalszego wniknięcia w meble gabinetowe.

Czym czyścić krzesła tapicerowane?

Po wstępnym rozpoznaniu materiału, z którego zostało wykonane dany mebel, możemy przejść do czyszczenia. Najmniej problematyczne w czyszczeniu okazują się zazwyczaj krzesła skórzane, które wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką z odrobiną wody oraz płynu do mycia naczyń.

Jak czyścić krzesła tapicerowane innymi materiałami? W przypadku pomniejszych zabrudzeń i tkanin, które należy czyścić na sucho, z pomocą może przyjść soda oczyszczona bądź proszek do czyszczenia tapicerki. Po rozprowadzeniu proszku i odczekaniu odpowiedniej chwili, pozostałości po sprzątaniu można usunąć przy pomocy odkurzacza.

Czym czyścić krzesła tapicerowane w przypadku pojawienie się bardziej problematycznych zabrudzeń? W takich okolicznościach konieczne może być sięgnięcie np. po roztwór proszku do prania, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku bawełnianych czy lnianych tapicerek.

Jeśli nie jesteś pewien, czym wyczyścić krzesła tapicerowane domowymi sposobami – zarówno przy pomocy podstawowej chemii, jak i dedykowanych preparatów – z pomocą może przyjść Ci fachowy serwis. Doświadczony specjalista samodzielnie dobierze odpowiednie środki do rodzaju tkaniny i zapewni najlepsze możliwe rezultaty.

Szukasz wysokiej jakości zestawu wypoczynkowego?

Planujesz zakup nowoczesnego narożnika, kanapy bądź sofy? Zapoznaj się z ofertą firmy meblowej, oferującej szeroki wybór mebli pokrytych zróżnicowanymi tapicerkami, takimi jak tkaniny hydrofobowe czy odporne na zadrapania. Nie zwlekaj – odwieź stronę sklepu i odmień wygląd swojego salonu bądź pokoju dziennego lub gabinetu.