Jak wybrać wygodne fotele do salonu?

Wybieramy Meble  > Porady >  Jak wybrać wygodne fotele do salonu?
Jasny fotel na szarym tle
10.09.2022 0 Komentarzy

Salon jest miejscem, w którym domownicy spędzają zdecydowanie najwięcej czasu. Służy jednak nie tylko rodzinie, ale również jej gościom, oczywiste więc jest, że musi być praktyczny, a przy tym reprezentacyjny. Podstawowym wyposażeniem każdego salonu jest wygodna sofa i towarzyszące jej fotele, które razem składają się na zestaw wypoczynkowy. Jak dobrać fotele do wystroju wnętrza?

Wygodne fotele do salonu – czyli jakie?

Każdy, kto zastanawia się, jaki fotel do salonu wybrać, powinien wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki będzie podstawowe zadanie tego mebla? Czy ma to być fotel telewizyjny, przed którym spędza się długie godziny, oglądając ulubione seriale lub grając na konsoli? A może fotele mają przede wszystkim umożliwić domownikom wygodne siedzenie przy stole, jednocześnie zajmując możliwie jak najmniej miejsca? Wiele zależy też od wystroju mieszkania – wygodne fotele do salonu urządzonego w stylu klasycznym lub rustykalnym będą wyglądały inaczej niż te odpowiednie dla wnętrz w stylu skandynawskim lub boho.

W każdym przypadku wygodne fotele do salonu muszą spełniać szereg kryteriów – tzn. mieć odpowiednio wysokie oparcie, najlepiej z delikatnym wyprofilowaniem. Dodatkowo siedzisko fotela powinno być wykonane z wysokogatunkowej pianki o właściwej sprężystości, dzięki czemu fotel długo zachowa swoje właściwości. Osobom, które chcą, by fotel sprawdzał się idealnie do dłuższego wypoczynku, może zależeć na wyposażeniu dodatkowym, jak np. wysuwany podnóżek lub możliwość pochylania oparcia. Gdy zaś priorytetem jest szybka możliwość zmiany kierunku ustawienia fotela, można zdecydować się na fotel obrotowy, idealny do małego salonu, w którym taki mebel ma kilka zastosowań.

Jaki fotel do salonu wybrać? Design a aranżacja wnętrz

Zarówno bryła fotela, jego kolor i rodzaj tapicerki powinny być ściśle związane ze stylistyką salonu, w którym mebel będzie stał. Skórzane, wygodne fotele do salonu sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak również kolonialnym. Skóra doskonale koresponduje z drewnianymi meblami, wyrazistą strukturą parkietów – jest wyborem uniwersalnym i ponadczasowym.

Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu skandynawskim, loftowym lub industrialnym, lepszym wyborem będą wygodne fotele do salonu tapicerowane tkaniną w neutralnym kolorze – popularne są zwłaszcza szarości, brązy, czernie i beże. Osoby, które cenią sobie styl eklektyczny lub rustykalny, bardzo często wolą, aby fotele wyróżniały się na tle pozostałych mebli – nie tylko kolorem, ale również stylistyką. W takim przypadku dobrym wyborem jest wygodny fotel do salonu typu „uszak”, który można zamówić w wielu wzorach, co idealnie wpisze się w gust osób ceniących sobie oryginalne dodatki.

Bardzo popularny w ostatnich latach zrobił się styl glamour, który nawiązuje do epoki Ludwika XVI. Jaki fotel do salonu będzie odpowiedni, gdy występują w nim liczne odwołania do francuskiego baroku? Warto wówczas postawić na fotele pikowane, których cechą wyróżniającą będzie bogata ornamentyka drewnianych elementów.

Fotel do salonu to mebel, który zwykle jest bardzo intensywnie eksploatowany – warto zadbać o to, by jego tapicerka była plamoodporna i łatwa w czyszczeniu. Nowoczesne tkaniny proponowane obecnie przez producentów są pod tym względem niezwykle praktyczne. Dobry, wygodny fotel do salonu znacząco podnosi walory użytkowe pomieszczenia, sprawia, że milej spędza się w nim czas – dlatego warto zainwestować w mebel, który spełni wszelkie wymagania domowników i w krótkim czasie stanie się ich ulubionym elementem wyposażenia.