Poduszki do salonu jako dodatek do kanapy

Wybieramy Meble  > Porady >  Poduszki do salonu jako dodatek do kanapy
Żółte i szare poduszki na czarnej kanapie
01.12.2022 0 Komentarzy

Poduszki dekoracyjne do salonu stanowią nieodłączny element wystroju wnętrza. Oprócz walorów wizualnych, są także bardzo funkcjonalne. Chyba większość z nas lubi odpocząć na kanapie, opierając się o wygodną poduszkę. Dzięki temu, że jest tak szeroki wachlarz wzorów i kolorów, z łatwością możemy dobrać idealne poduszki do salonu, które będą współgrały z każdym stylem, w jakim mamy zaaranżowane pomieszczenie.

Jak dobrać poduszki na kanapę do salonu?

Szukając idealnych poduszek, które będą dopełniać kanapę w salonie jak i cały wystrój, oprócz urozmaiconych wzorów, mamy do wyboru także różne rozmiary oraz kształty. Skąd więc wiedzieć, jaka poduszka będzie najlepiej dopasowana? Najprościej jest kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które zdecydowanie ułatwią wybór poduszek do salonu.

Przy wyborze rozmiaru poduszki do salonu kluczowa będzie wielkość sofy. Taką kanapę, która pomieści trzy osoby, najlepiej przyozdobić poduszkami, które nie przekraczają rozmiaru 50cm x 50cm. Większe poduszki zamiast być dekoracją, mogą wyglądać nieco karykaturalnie poprzez proporcje względem kanapy. Tę samą zasadę warto stosować przy kanapach, które mają niskie oparcie. Przy sofach, które z kolei pomieszczą większą ilość osób spokojnie możemy pozwolić sobie na większe rozmiary poduszek.

Skoro rozmiar już mamy, to teraz pora na wybór odpowiedniego kształtu. A tutaj do wyboru najczęściej mamy poduszki do salonu kwadratowe, prostokątne, czy okrągłe. Jeśli zależy nam na klasycznym wyglądzie i przede wszystkim funkcjonalności, do podparcia kręgosłupa świetnie sprawdzą się poduszki prostokątne lub kwadratowe. Z kolei chcąc urządzić salon w nieco bardziej nowoczesnym stylu, warto zastanowić się nad poduszkami dekoracyjnymi w kształcie węzła, chmurki, zakończonych frędzlami czy pomponami.

W jaki sposób wybrać kolor ozdobnej poduszki na kanapę?

Kolor poduszek do salonu możemy z łatwością zmienić. Wystarczy kupić nową poszewkę, by uzyskać nowy wzór. Warto zwrócić jednak uwagę, aby kolorystyka współgrała z kanapą, a także całym wnętrzem. Wybierając poduszkę czy poszewkę, warto posiłkować się kołem kolorów. Najbardziej popularnym sposobem jest metoda dopełnienia, czyli wybieramy kolory, które znajdują się po przeciwnej stronie na kole.

Tutaj przykładem może być granatowa kanapa, na którą wybierzemy poduszki w odcieniach musztardy lub jasnego brązu. Przy bardzo jasnej sofie warto decydować się na ciemniejsze i kontrastujące kolory. Poduszki dekoracyjne do salonu nie muszą być w tylko w jednym odcieniu, mogą mieć także różne wzory i faktury materiału. Najważniejsze, żeby tworzyły spójną całość nie tylko z kanapą, ale także całym pomieszczeniem.

Ozdobne poduszki w salonie mogą nadać niepowtarzalnego charakteru wnętrzu. Potrafią ożywić kanapę i sprawić, że całość będzie ze sobą pięknie harmonizować. To, jakie poduszki wybierzemy, zależy tylko od naszej wyobraźni i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Drobne elementy, jak właśnie dekoracyjne poduszki do salonu, składają się na końcowy rezultat, warto więc o te szczegóły dbać.