Salon

Jak wybrać idealne meble do salonu? Poznaj kilka przydatnych wskazówek

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu – to właśnie tutaj relaksujesz się, pracujesz oraz spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc zadbać o dobór mebli i akcesoriów, które w największym stopniu będą umilały odpoczynek zarówno Tobie, jak i pozostałym domownikom. Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru stylowych mebli do salonu.

Rozmiar i układ pokoju

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas meblowania domu, jest wielkość i układ pomieszczeń. Zastanów się, jakich rozmiarów jest Twój salon – mały i prostokątny czy może duży o nieregularnych kształtach?

Kolejnym krokiem jest zmierzenie wymiarów pokoju. Nie zapomnij o uwzględnieniu takich miejsc, jak wnęki przy drzwiach czy oknach, a także miejsce na schody – zebranie dokładnych pomiarów pomoże Ci w doborze mebli o idealnych gabarytach.

Pomyśl, jakie funkcjonalności powinien posiadać Twój salon

Przed zakupem mebli warto zastanowić się, w jaki sposób ma zostać wykorzystana dekorowana przestrzeń – będzie to miejsce zabawy, strefa relaksu czy kącik do pracy? Określenie potrzeb pomoże Ci ustalić, jaki rodzaj mebli potrzebujesz.

Jeśli Twój salon ma przemienić się w strefę odpoczynku, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w dużą, wygodną sofę. Fani filmów i seriali powinni postawić dodatkowo na funkcjonalną szafkę RTV pod telewizor oraz stylowy stolik na przekąski i napoje.

Salon będzie stanowił dla Ciebie głównie miejsce pracy? W tym wypadku niezbędnym wyposażeniem może okazać się zestaw nowoczesnych mebli biurowych.

Nowoczesność vs. tradycyjność – jaki design mebli wybrać?

Aby odpowiednio dopełnić aranżację pomieszczenia, warto dobrać design systemów meblowych w taki sposób, aby jak najbardziej współgrał on z wykończeniem pozostałych akcesoriów. Jaki styl powinien dominować w Twoim salonie – tradycyjny czy nieco bardziej nowoczesny?

Zastanów się również, czy wyposażenie pokoju ma być jego centralnym punktem, czy może wyłącznie dodatkiem do wystroju. W przypadku tradycyjnych rozwiązań dobrze sprawdzą się drewniane zestawy mebli. Fani oryginalnych akcesoriów mogą postawić z kolei na meble metalowe.

Wybór mebli do salonu – wskazówki

Nadal nie jesteś pewien, jakie meble najlepiej dopełnią wystrój Twojego domu? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które przydadzą Ci się podczas zakupu stylowych mebli do salonu.

  • Wybierz te elementy wyposażenia, które pasują rozmiarem do Twojego pokoju. Unikaj przepełnienia – postaw na mniejsze akcesoria lub wypełnij pokój wyłącznie kilkoma wyrazistymi akcentami.
  • Zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z pokoju dziennego. Odpowiedz na pytanie; czy Twój salon ma stanowić miejsce do zabawy i odpoczynku czy może osobną strefę do pracy?
  • Ustal swój budżet. Nie daj się ponieść emocjom i wyznacz granicę cenową, której nie powinieneś przekroczyć, kompletując meble i akcesoria do salonu.
  • Nie bój się łączyć różne style – daj się ponieść fantazji, mieszając ze sobą nawet najmniej szablonowe połącznia, np. drewno z metalem.
  • Nie wiesz, od czego zacząć? Poproś o pomoc swojego przyjaciela lub członka rodziny – ich wskazówki oraz uwagi mogą okazać się bardzo cenne.