Szafa z przesuwanymi drzwiami. Gdzie się sprawdzi?

Wybieramy Meble  > Porady >  Szafa z przesuwanymi drzwiami. Gdzie się sprawdzi?
Szafa z drzwiami przesuwnymi
19.09.2022 0 Komentarzy

Szafa z przesuwanymi drzwiami to mebel, który sprawdzi się w każdym mieszkaniu bez względu na jego metraż. Jest bardziej funkcjonalna niż szafa tradycyjna z drzwiami otwieranymi. Drzwi przesuwne poruszając się po prowadnicach zainstalowanych w linii szafy, nie zajmują dodatkowego miejsca przy jej otwieraniu, co jest wielką zaletą tego mebla. Jak dobierać szafy z drzwiami przesuwnymi do wnętrz i gdzie sprawdzą się najlepiej? Sprawdźcie.

Szafa z przesuwanymi drzwiami – czym kierować się przy jej wyborze?

Szafa z przesuwanymi drzwiami może mieć różne wymiary, kolory i wyposażenie. Jej wielkość powinno się dobierać do rozmiarów pomieszczenia, w którym ma być ustawiona oraz do liczby osób, które będą z niej korzystały. Jeśli ma zostać ustawiona we wnęce, powinna być robiona na wymiar, aby mogła dobrze ją wypełnić. Do małego mieszkania warto wybierać wysokie szafy z drzwiami przesuwnymi, aby zyskać jak najwięcej miejsca do przechowywania, wykorzystując optymalnie powierzchnię. W dużych, lecz niskich pomieszczeniach, lepiej sprawdzą się te o średniej wysokości, za to trzydrzwiowe.

Przy wyborze szafy warto też zwrócić uwagę na jej głębokość. Jeśli szafa z przesuwanymi drzwiami ma być ustawiona w wąskim przedpokoju lub niewielkiej sypialni, a korzystać z niej będzie jedna osoba, można pomyśleć o wyborze takiej, która będzie stosunkowo płytka. Nie da się w niej powiesić ubrań w taki sposób, jak w szafach z drzwiami przesuwnymi o standardowych wymiarach. Może jednak być wyposażona w drążek usytuowany nie wzdłuż jej szerokości, lecz prostopadle do niej. W takim układzie wiesza się ubrania jedno za drugim. Jest to dobre rozwiązanie dla singli mieszkających w kawalerkach, pokoju młodzieżowego, czy wyjątkowo wąskiego przedpokoju.

Szafy z drzwiami przesuwnymi – dwu czy trzydrzwiowe?

Szafa przesuwna w tym samym rozmiarze może być dwu lub trzydrzwiowa. Obie wersje mają wszystkie drzwi mobilne i wybór zależy przede wszystkim od tego, co zamierza się za nimi przechowywać. Jeśli będą to tylko ubrania, dobrze sprawdzi się dwudrzwiowa szafa z przesuwanymi drzwiami, w której za jednymi będzie miejsce na powieszenie ubrań, a za drugimi półki. Jeśli jednak zamierza się trzymać w szafie także inne przedmioty, takie jak sprzęt gospodarstwa domowego, dobrze jest zakupić trzydrzwiową szafę z drzwiami przesuwnymi, w której lepiej można zorganizować przestrzeń i wydzielić strefy do przechowywania takich przedmiotów za odrębnymi drzwiami.

W małych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na ustawienie wielu mebli, szafy z drzwiami przesuwnymi mogą pełnić jeszcze więcej funkcji niż zwykle. Ustawiona w salonie trzydrzwiowa szafa przesuwna może kryć za jednymi drzwiami wkomponowane biurko, czy nawet telewizor. W ten sposób spełni ona nie tylko swoją podstawową funkcję przechowywania, a także będzie pełniła dodatkową rolę, a jej przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że podczas wizyty niespodziewanego gościa, po zasunięciu wszystkich drzwi, zostanie ukryty ewentualny nieporządek na biurku, który w małym wnętrzu mógłby szczególnie przytłaczać. Szafa z przesuwanymi drzwiami z lustrem, posiadająca pod nim w dolnej części szuflady, może posłużyć jako toaletka.

Czy szafa z drzwiami przesuwnymi to must have w każdym mieszkaniu?

Szafy z drzwiami przesuwnymi wyposażone w nowoczesne systemy prowadnic, umożliwiające lekkie i ciche otwieranie i zamykanie są optymalnym wyborem do małych mieszkań. W dużych rozmiarach sprawdzą się też w przestronnych holach, czy sypialniach, gdzie swoją minimalistyczną formą wniosą powiew nowoczesności. Najważniejsze to, aby wybrać odpowiednią do potrzeb i samego wnętrza.