Jak odnowić stare meble?

Wybieramy Meble  > Porady >  Jak odnowić stare meble?
Stare meble
16.06.2023 0 Komentarzy

Stare meble to doskonała okazja do kreatywnego odświeżenia domowego wnętrza. Odnowienie mebli pozwoli Ci przywrócić im dawny blask, a także oszczędzić pieniądze. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie odnowić ulubione wyposażenie mieszkania.

Odnawianie mebli krok po kroku

1. Przygotuj i wyczyść meble

Pierwszym krokiem przy odnawianiu mebli jest ich dokładne przygotowanie. Usuń wszelkie akcesoria, w tym klamki czy zawiasy, które mogą utrudnić prace naprawcze. Następnie oczyść meble z brudu i kurzu. W przypadku drewnianych mebli możesz delikatne zeszlifować stare wykończenie.

2. Wybierz odpowiednie materiały

Zastanów się jakich materiałów chcesz użyć do odnowienia mebli – to kluczowa decyzja. W przypadku mebli drewnianych możesz wybrać farbę i lakier. Zwróć uwagę czy wybrany przez Ciebie produktów jest trwały i ochroni domowe wyposażenie, takie jak przez kolejne lata. Jeśli odnawiasz meble tapicerowane (krzesła, fotele), zwróć uwagę na jakość wybieranych tkanin – powinny być z wytrzymałych materiałów, a także łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji.

3. Pomaluj meble

Przyszedł czas na malowanie. Nakładaj farbę cienką warstwą. Przed nałożeniem kolejnej warstwy poczekaj do wyschnięcia farby. Drewniane powierzchnie zabezpiecz dodatkowo lakierem lub woskiem.

4. Zmień lub odśwież tapicerkę

Meble tapicerowane w złym stanie mogą wymagać wymiany tapicerki. W takiej sytuacji wybierz trwały materiał, który jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga dużej pielęgnacji. Jeśli tapicerka jest w dobrym stanie, wystarczy, że trochę ją wyczyścisz i odświeżysz.

3. Nie zapomnij o dodatkach

Nie zapomnij o dodatkowych elementach, które podkreślą nowy wygląd i dodadzą nieco charakteru meblom – takich jak nowe uchwyty czy listwy ozdobne. Te niewielkie i niedrogie dodatki mogą zdziałać cuda.

Poświęcając czas na odnowienie starych mebli, zaoszczędzisz nieco pieniędzy. Zakup nowego wyposażenia to zdecydowanie większy wydatek. Przy okazji możesz dać się ponieść swojej fantazji i kreatywności, nadając meblom drugie życie.